wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Montaż taśm led
Kategorie

Montaż taśm ledUsługa montażu taśmy led.

W odpowiedzi na wiele zapytań od naszych Klientów uprzejmie informujemy, że sami nie posiadamy ekipy montażowej do montażu taśm led, ale polecamy jednego z naszych Klientów. Z tym Instalatorem współpracuemy już od kilku lat i możemy potwierdzić, że instalacje przez niego wykonane są wykonywane perfekcyjnie i estetycznie.
Jeśli są Państwo zainteresowani proszę o kontakt z Panem Maciejem: tel. 695999944

Jeśli wolicie Państwo wykonać montaż własnoręcznie, poniżej znajdziecie Państwo kilka wskazówek...:

MONTAŻ TAŚM LED

Elastyczne taśmy LED posiadają zazwyczaj mocną taśmę samoprzylepną od spodu (zwykle 3M). Jednak warunkiem jej poprawnego przyklejenia się do powierzchni montażowej jest jej dokładne odpylenie i odtłuszczenie. Instalatorzy często o tym zapominają i w efekcie taśmy odklejają się. Do odpylenia polecamy albo dobry odkurzacz albo sprężone powietrze w spraju, natomiast do odtłuszczenia można użyć wielu środków takich jak aceton, rozpuszczalnik, spirytus, denaturat czy nawet płyn do naczyń. Należy jednak pamiętać aby nie używać środka, który może zniszczyć powierzchnię montażową. Czyli na przykład do styropianowych kształtek nie stosujmy acetonu tylko denaturat.
Przed przyklejeniem taśmy LED należy bezwzględnie sprawdzić działanie całego układu!
Dlaczego warto montować taśmę LED w profilach.
Jeśli taśma będzie montowana w pomieszczeniu gdzie będzie narażona na działanie wody, pary wodnej albo zajdzie ryzyko uszkodzenia jej, zalecamy montaż taśmy w profilach LED. W przeciwnym wypadku klej który umożliwia montaż taśmy LED może po jakimś czasie zacząć tracić swoje pierwotne właściwości. 
Profile LED pozwalają również na odprowadzanie ciepła które wydzielają diody podczas świecenia. Dzięki temu znacznie wydłuży się czas działania taśmy.
Profile LED poprawiają również estetykę zamontowanej taśmy. Dużo lepiej i bardziej profesjonalnie będzie wyglądała taśma zamontowana w profilu niż przyklejona do szafki czy innej powierzchni.
Dobieranie odpowiedniego zestawu.
- Dobór okablowania. Wbrew pozorom to BARDZO ważna sprawa, ponieważ przy niskim napięciu zasilania (zazwyczaj 12V lub 24V) aby uzyskać większą moc muszą płynąć w przewodach duże prądy. A duże prądy nie dość, że grzeją kabel jeśli jest za cienki to w połączeniu z oporem kabla (a każdy przewód ma jakiś opór) powodują spadki napięcia. Może się więc okazać, że jeśli źle dobierzemy średnice przewodu to nie dość, że na jego końcu zamiast spodziewanych 12V dostaniemy na przykład tylko 9V, to jeszcze kabel nam się po jakimś czasie przepali lub stopi się na nim izolacja!
- Dobór zasilacza. Od długości taśmy LED zależy wybór odpowiedniego zasilacza. Należy pamiętać o pozostawieniu około 10-20% zapasu mocy zasilacza!
Aby obliczyć wymaganą moc zasilacza należy: Pomnożyć ilość metrów taśmy przez moc jednego metra tej taśmy oraz dodać około 10-20% zapasu mocy. 
Np.: dla 5m taśmy o mocy 14,4W, mnożymy 5m razy 14,4W co daje nam 72W oraz dodajemy min. 10%. Daje nam to 79,2W co oznacza że powinniśmy zastosować zasilacz o mocy równej lub większej niż wyliczona, ale nigdy mniejszej!
Łączenie taśmy LED z zasilaczem. Czyli poradnik jak lutować taśmy LED.

Taśmy LED, jak każde źródło światła, do świecenia potrzebuje zasilania. Do zasilania taśmy używamy dedykowanych do tego celu zasilaczy LED. Połączenia obu tych elementów dokonujemy przy pomocy odpowiednich przewodów. 
Zadanie stworzenia takiego zestawu możemy pozostawić doświadczonej firmie, ewentualnie możemy spytać w sklepie w którym kupujemy taśmę LED czy oferują usługę łączenia takich zestawów. Jeżeli posiadamy odpowiednie umiejętności oraz narzędzia czynność tę możemy również wykonać samodzielnie. 
Jeżeli już zdecydowaliśmy się na samodzielne połączenie taśmy LED z zasilaczem warto dowiedzieć się jak tego dokonać aby wszystko działało poprawnie. 
Porady dotyczące lutowania.
 Bezpieczeństwo przede wszystkim! Wszelkie czynności łączenia (lutowania) sprzętów elektrycznych powinno odbywać się przy WYŁĄCZONYM zasilaniu taśmy (od strony 230V AC).
 Do połączenia zestawu wystarczy nam standardowa lutownica transformatorowa.
 Taśmę lutujemy przed wklejeniem jej do profilu aluminiowego.

Najczęściej popełniane błędy.
 Zbyt duże odległości między zasilaczem a odbiornikami.
 Zbyt mały przekrój przewodów.
 Brak uziemienia lub jego niepodłączanie.

LUTOWANIE
W przypadku, zasilacza LED instalacyjnego (40W i więcej, najczęściej metalowy)
1.  Na taśmie LED znajdują się dwa punkty lutownicze (+ i -), na które nanosimy cynę.
2.  Zdejmujemy izolację z obu stron przewodu (kilka mm).
3.  Przy użyciu cyny przylutowujemy jeden z przewodów od zasilacza (najczęściej czerwony, czyli (+) ) do punktu lutowniczego (+) na taśmie LED. Drugi z przewodów (czarny (-)) do drugiego punktu lutowniczego (-) na taśmie.
4.  Tak samo postępujemy z drugą stroną przewodu – łączymy czerwony przewód (+) z konektorem na zasilaczu (+), zaś czarny przewód (-) z konektorem na zasilaczu (-).
Bez obaw. W przypadku pomylenia (+) z (-) i błędnego połączenia taśma nie ulegnie uszkodzeniu. Należy wówczas jedynie zamienić (+) z (-).

Łączenie taśm LED w dłuższych odcinkach
W większych instalacjach z taśmami LED należy pamiętać, że sama taśma LED nie jest przystosowana do pełnienia roli przewodu, ponieważ jej przekrój jest bardzo mały (zazwyczaj poniżej 0.2 mm2)
Dlatego podłączanie długich odcinków taśmy LED z zasilaniem podłączonym tylko w jednym miejscu tej taśmy jest bardzo złym pomysłem – niestety często spotykanym.
Taka taśma LED będzie się znacznie mocniej grzała z powodu prądu przez nią płynącego, co spowoduje niepotrzebne dogrzewanie diod i tym samym skrócenie ich żywotności. Ponadto, ze względu na spadki napięcia, im dalej od miejsca podłączenia zasilania, tym słabiej będą świecić diody na takiej taśmie. Nie dość, że będziemy mieli mniej światła, to jeszcze nasze oświetlenie wcale nie będzie takie długowieczne. W skrajnych przypadkach taśma zwyczajnie się przegrzeje i diody ulegną zniszczeniu (zazwyczaj jedna po drugiej).
Przewody.
- Taśmy LED jednokolorowe 12V potrzebują przewodów dwużyłowych 2×0,5mm2
- Taśmy LED RGB – czterożyłowych 4×0,2mm2 lub 4x0,5mm2
- Taśmy LED RGBW – pięciożyłowych 5×0,2mm2 lub 5x0,5mm2

Konsekwencje dobrania zbyt małego przekroju przewodów:
- Do odbiornika nie dociera pełne napięcia zasilania – diody LED z uwagi na mocno nieliniową charakterystykę jasności w zależności od napięcia zasilania nawet przy niewielkich spadkach napięcia będą zauważalnie słabiej świecić
- Spadki napięcia występujące na przewodach powodują straty mocy oraz grzanie się przewodów – w skrajnych przypadkach przewód może się rozgrzać na tyle mocno, że stopi się jego izolacja co może prowadzić do zwarcia lub nawet pożaru. Dodatkowo niepotrzebnie tracimy moc na grzanie co znacznie obniża sprawność systemu oświetlenia LED i w efekcie oszczędności płynące ze stosowania technologii LED. Prąd płynący w obwodzie jest kluczowy dla doboru przekroju przewodów i zależy bezpośrednio od napięcia zasilania. Przewód dobrany poprawnie dla 230V będzie zdecydowanie zbyt cienki dla 12V!

Podsumowanie
Łączenie taśm LED z zasilaczem nie jest skomplikowaną sprawą. Jeśli jednak nie posiadamy podstawowych umiejętności lutowniczych, sprzętu bądź nie chcemy tracić czasu warto zlecić łączenie taśm doświadczonej firmie. Elektronicy w firmach zajmują się tym na co dzień, posiadają wypracowane do perfekcji zdolności manualne. Szczególnie, że niektóre firmy nie pobierają opłat za łączenie taśm i pomoc w doborze odpowiedniego zestawu. Często niezbędne jest tworzenie sekcji, wykorzystanie wzmacniaczy, aby taśmy świeciły poprawnie i zachowały pełną żywotność. Dlatego pomoc bywa nieodzowna.
Niedoświadczenie w doborze zasilacza i przewodów może poskutkować uszkodzeniem lub spadkiem żywotności naszej taśmy LED.
Przejdź do strony głównej
Hity sklepowe
Reklama
 • Oferta hurtowa
 • Montaż taśm led
 • Montaż sufitów napinanych
Kontakt
 • Premium LUX
  Aleja Sikorskiego 3, 02-758 Warszawa
  e-mail: biuro@premiumlux.pl

  tel. Sklep i Hurtownia Aleja Sikorskiego 3 - 601761994
  tel. Dział wysyłek - 603180517
  NIP: 525-258-43-80

 • E-mail:biuro@premiumlux.pl
 • Telefon603-180-517
  531-722-487
 • Godziny działania sklepuSklep PREMIUMLUX Aleja Sikorskiego 3 codziennie 7.00 - 17.45, w soboty 9.00 - 14.45 niedziela (zamknięte)
Kategorie aktualności
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu